Zumba Yapmanın Vücudunuz İçin 8 Harika Faydası

Zumba, çok eğlenceli ve faydalı bir etkinlik olması nedeniyle, farklı ülkelerdeki 15 milyondan fazla insan tarafından uygulanan bir disiplin haline geldi.

Zaman geçtikçe, dans spor salonlarında geniş bir yer edindi. Çoğu kadın ve birçok erkek spor salonunda ya da evde dans programlarına katıldı ve fazla coşkuya neden olan ritmlerden biri olan Zumba’yı kullandı.

Neden bu? Zumba yapmanın birçok fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Bunlardan bazılarıyla tanışın ve Zumba’nın ritminde dans etmeye kendinizi teşvik edin.

Zumba Nedir?

Zumba, bazı insanların düşündüğü gibi, sadece kızların gecesi için bir dans oturumu değildir. Aksine, Zumba çoğu Latin olmak üzere çeşitli ritmleri birleştiren bir fitness disiplindir. Örneğin, merengue, salsa, bachata, samba veya flamenko. Buna ek olarak, dans ile bazı aerobik rutinleri de içerir.

Bütün halk için uygun olan bu egzersiz türü Kolombiya kökenlidir, ancak birçok ülkede modaya uygun bir uygulama haline gelmiştir. Aslında, çocukluk çağı obezitesine karşı savaşmak için hayati bir araç olarak kullanılmaktadır.

Sık Sık Zumba Yapmanın 8 Faydası

Zumba yapmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa fayda sağlar. Tüm fiziksel aktiviteler gibi, faydaları düşünmek için kanıt gereklidir. Bununla birlikte, problemlerle karşılaşmayacaksınız çünkü ritminize ve seviyenize göre artacak rutinleri takip etmek kolaydır. Temel faydalar şunlardır:

Orta Seviye Kardiyovasküler Hazırlık

Zumba dans seansları, kardiyovasküler sağlığınızı büyük ölçüde arttıracak birçok hareket gerektirir. Şüphesiz, tam bir kardiyovasküler aktivitedir. Zumba yapmak trombi, kalp ritm bozukluklarını ve diğer kardiyovasküler sistem problemlerini önler.

Kilo Vermeye Yardımcı Olma

Bu disiplinin sürekli tekrarı hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur, çünkü iyi bir zumba rutini ile seansın yoğunluğuna bağlı olmakla birlikte her uygulamada 700 kalori yakmak mümkündür. Daha büyük bir etki elde etmek için her seansta seviyeyi arttırmanız önerilir.

Esnekliği Ve Duruşu Geliştirir

Zumba’nın içerdiği farklı ritmlerin kombinasyonu sayesinde kaslarınızın çoğu çalışacaktır. Eklemler alışılmadık hareketlere ve esnemelere alışır. Bu sayede esnekliğinizi artıracaksınız.

Vücut Direncini Arttırır

Başlangıçta, sürekli hareketler sizi biraz zorlayacaktır, pratik yaptıkça adapte olacaksınız. Direnciniz artacak ve güzel sonuçlar ile karşılaşacaksınız.

Strese Karşı Mücadele Eder

Tempo değişimi ve aerobik egzersizler büyük ölçüde stresi azaltır. Bunun nedeni, iyi bir ruh hali üreten hormonun salgılanmasıdır. Rahatlamanıza ve duygusal sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Koordinasyon Kapasitesini Arttırır

Zumba; farklı koreografileri öğrenip ve pratik yaparsanız, hareketleri koordine etme kabiliyetinizi mükemmelleştirir. Özellikle, düzgün bir rutin gerçekleştirebilecek yetişkinleri destekler.

Vücudu Tonlama

Farklı dans adımları, hareketlilik kazanmanıza yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, kasları tonlar. Bu nedenle kalça, karın, kol ve bacakların güçlendirilmesi ve şekillendirilmesi idealdir.

Ruh Halini İyileştirir

Zumba yaparken büyük miktarda endorfin salgılarsınız, bu hormonlar özgüveninizi ve mutluluğunuzu artırır. Bu yüzden, rutinin sonunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Depresyon geçirenler için tavsiye edilir.

Zumba Türleri

Zumba çok eğlenceli ve çeşitli bir disiplindir. Çeşitli zumba rutinleri arasında şunlar vardır: Zumba fitness, aqua zumba, gold, saturn, zumba in the circuit, tonlama ve zumbatomik.

Ne Tür Bir Zumba Yapmam Gerekiyor?

Ne tür bir zumbanın sizin için en iyi olduğunu düşünün ve vücudunuza en uygun olanını belirleyin. Bunun için aşağıdaki verilere dikkat edin.

  • Yeni Başlayanlar İçin Zumba: En iyisi zumba fitness, en basit versiyondur ve sınıflar temel ritmlerle öğretilir.
  • Kalori Yakmak İçin: Zumba tonlama egzersiz, aynı zamanda kollarınızı tonlamaya yardımcı olur. Dambıllar kullanılır.
  • Strese Karşı: Aqua zumba, su içindeki rutinler içerir, aynı zamanda kalori yakarak stresi özgür bırakır.
  • Çocuklar için: Zumbatomik, 4 ila 12 yaş arası çocuklara yöneliktir.
  • Yaşlılar için Zumba: Zumba gold, hareketlilik seviyenize göre uyarlanmış egzersizlerle.

Zumba Yapmanın Avantajları

Fizyolojik ve psikolojik yararlar sağlar. Bilişsel işlevi destekler, kemik yoğunluğunu iyileştirir, özgüveni arttırır, depresyonu azaltır, kaygıyı azaltır ve sosyal etkileşim için fırsatlar sağlar.

Bu nedenle, kaç yaşında olursanız olun, zumba yapmaktan çekinmeyin, eğlenin ve iyi bir sağlığa sahip olun.