CrossFit nedir? CrossFit nasıl yapılır?

CrossFit Greg Classman tarafında geliştirilen bir spor türüdür. CrossFit kelimesine anlamını veren kişi CrossFit markasının kurucusu ve CEO’su olan Greg Classman’dır.
Fiziksel egzersiz ve rekabetçi spor anlayışına dayanan CrossFit zamana karşı yüksek yoğunluklu eğitim programları, olimpik halter, pliometri, powerlifting, jimnastik, kettlebell lifting, beden eğitimi, strongman ve benzeri spor aktivitelerini içerir.
CrossFit antrenmanları WOD adı verilen ve açılımı workouts of the day (günün antrenmanı) olarak belirlenir. WOD’lar hergün değişkenlik gösterir.WOD’lara ideal katılım haftada 3 – 5 gün arasındadır ve sınırlı katılım vardır. WOD’lar tek kişilik değildir ve antrenman herkes için aynıdır.Her bir WOD bir önceki günden farklıdır. WOD’lar zaman sınırlaması olan ve yüksek yoğunluklu antrenmanlardır. WOD’a başlamadan önce kısa bir ısınma antrenmanı yapılır. Isınma antrenmanından sonra 12 ila 15 dakika yüksek güç antrenmanı da yapar ve ardından WOD’a geçer.
CrossFit ve vücut geliştirme (bodybuilding) arasındaki farklar nelerdir?
CrossFit sporu vücut geliştirme (bodybuilding) sporunun aksine çok fazla farklı ve değişik aletle yapılmaz. CrossFit, bireyin kendi vücut ağırlığı ile yaptığı bir spordur. CrossFit sporunda kullanılan ekipmanlar genel olarak halter, kettlebell, 20 ve 24 inçlik kutular, jimnastik halkaları, barfiks çubuğu, ip, sağlık topu, kürek ve metlerdir. CrossFit sporu vücut geliştirmenin aksine çok daha kısa süren WOD’larla gerçekleştirilir. CrossFit antrenmanının tümü ısınma, WOD ve soğuma ile beraber en fazla 45 ila 50 dakika arasında sürer. Vücut geliştirmenin aksine CrossFit belli bir program çerçevesinde yürümez.