Kick Boks Nedir?

Kick Boks, köklerini Tayland’dan aldığı düşünülen ve kaba kuvvetten çok tekniğe dayalı bir yarışma ve savunma sporudur. Doğru teknikle birlikte güç ve tecrübeye de dayanan kick boks, yumruk, tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

Kick Boks Nasıl Yapılır?

Yüksek enerjili kick boks egzersizleriyle kalori yakıp, vücudunuzun tamamını çalıştırmak ister misiniz?
Eğer kalçaları sürekli çalıştıran, kalorileri yakıp kül eden bir antrenman arıyorsanız yüksek enerjili kick boks rutini sizin için en iyi tercihlerden birisi olabilir. Gelin, şimdi hep birlikte yağları tekmeleyerek nasıl atabileceğinize bakalım!

Isınma

Her egzersizi 40 saniye yapın, sonra 20 saniye dinlenin. Egzersizlerin her birini ikişer setle tamamlayın.

Jumpin Jack

Vücudunuzu X olarak düşünün: Bacaklarınızı yanlara açarak zıplarken kollarınızı baş üzerine sallayın.

High Knee

Dik durun, bir dizinizi göğsünüze doğru kaldırın. Diz değiştirerek egzersize devam edin.

Air Squat

Olabildiğince aşağı squat yapın, sonra dimdik doğrulun; dizlerinizi hafif bükük tutup kalça kaslarınızı sıkın. Vücut ağırlığını topuklara verin. Kalça kaslarınızda ve iç uyluklarınızda hissetmeniz gerekiyor.

Boksta Temel Egzersizler

 

Aşağıdaki her bir karmayı verilen sırasıyla bir dakika boyunca uygulayın. Ardından duruşunuzu ters tarafa değiştirip serileri tekrarlayın.

Düz Yumruk

Dövüş duruşu alın. Sol ayağı öne atın. Yumruklarınızı göz hizasının altına getirip dirsekleri yanlara yakın tutun. Sol yumrukla düz ve direkt bir yumruk atın, sonra yumruğu geri çekin. Sadece sol elle yumruk atın.

Çapraz

Dövüş duruşundan çıkmadan, kalça gücünüzü kullanarak ve arkadaki ayağınızın ekseninde dönerek sağ elinizle önünüze yumruk atın. Kolu ve kalçaları geri çekip tekrarlayın.

Aparkat

Yumruk atmaya bel hizasında başlayıp sanki birini çeneden yumruklarmış gibi yukarı doğru yumruğa devam edin. Güç için kalçalarınızdan yararlanın.

Kroşe

Dövüş duruşundan, sağ dirseğinizi yana 90 derece açın ve sanki rakibinizin çenesini hedefliyormuş gibi yatay bir kavis çizerek sola yumruk atın. Hareketi merkez kaslarında ve omuzda hissedeceksiniz.

Diz Vuruşu

Dövüş duruşundan, arkadaki dizinizi göğsünüze doğru getirin (knee high gibi). Diz vuruşunu yaparken rakibinizi ensesinden yakalıyor ve dizinizi yüzünüze götürüyormuş gibi kollarınızı kaldırın.

Kickfit Karmaları

 

Karmalara dövüş duruşunda başlayın. Her birini bir dakika yapıp diğer tarafla tekrar edin. Aralarda olabildiğince az dinlenin.

• Sol düz, sağ çapraz, jumping jack (2 kez)
• Sol düz, sağ çapraz, sol düz, sağ çapraz, iki squat
• Sağ diz vuruşu (2 kez), sol aparkat, sağ aparkat, sol kroşe
• Jumping jack (2 kez), sol düz, sağ çapraz, sol düz, sağ çapraz, jumping jack (2 kez), sağ düz, sol çapraz, sağ düz, sol çapraz
• Sağ diz vuruşu, sağ yana tekme, sol düz, sağ çapraz, sol düz
• Sol düz, sağ aparkat (2 kez), sol kroşe, sol düz (4 kez)

Kardiyo Kuvveti

 

Burpee

Ayaktayken ellerinizi yere koyup ayaklarınızı arkaya atarak şınav pozisyonu alın. Şınav çekin, sonra ellerinizi ayaklarınıza doğru atıp squat pozisyonuna inin. Bacaklarınızı düzleştirerek yukarı atlayın, sonra squat’a iniş yapın. Bir dakika tekrar edin.

Kaykay

Sağ ayak ileride, sol ayak biraz arkada ayakta durun. 1,5 metre kadar sola atlayıp yavaşça sol ayak üstüne iniş yapın. Hızlıca sağ ayak üstüne atlayın. Kollarınızı çapraz şekilde savurarak ivme yaratın. Bir dakika tekrar edin.

Ön Tekme

 

Dövüş duruşunda sol ayak öndeyken sağ dizinizi kalça yüksekliğine kaldırıp sağ bacakla ileri doğru hızlıca tekme atın. Bu esnada nefes verin. Sağa bir dakika çalışıp sonra duruş ve bacak değiştirin.